Založ si blog

Učiteľ – poslanie alebo práca

Učiteľ bol vždy chápaný ako nositeľ inteligencie a rozumnosti. V minulosti snáď preto, lebo učil deti čítať a písať a vedel diametrálne viac ako bežný človek, ktorý ťažko pracoval, aby uživil rodinu. Pán učiteľ bol v mysliach detí uznávaný a neraz, keď synátor, ale dcérenka pri návrate zo školy začínali svoje rozprávanie slovami „ Mami pán učiteľ nám hovoril …“ takto si získaval status učiteľa stavovskú úctu aj u rodičov.
Dnes však statusové spoločenské postavenie nie je také, ako bolo v minulosti. V období zmien a prehodnotenia spoločenského rebríčka aj tieto hodnoty boli postihnuté devalváciou hodnôt a postavení.
Pedagogická fakulta je považovaná verejnosťou za jednu z najjednoduchšie absolvovateľnú vysokú školu pre zisk vysokoškolského titulu. Následne pre život sa aplikuje spôsob voľnej ruky trhu a jednotlivého životného šťastia jednotlivcov. Nechcem žiadnym spôsobom devalvovať pozíciu učiteľa, ale podľa môjho názoru dochádza k štiepeniu už v učiteľskom stave ako takom. Učiteľ vyučujúci na škole základné predmety ako je matematika a fyzika, prípadne chémia má rovnaké podmienky vyučovania a často aj podmienky na prípravu, ako je učiteľ vyučujúci výtvarnú výchovu a hudobnú výchovu, poprípade telesnú výchovu, alebo informatiku. Výrazný nepomer vzniká v tom, že v dnešnej dobe otvorených hraníc a občasne lepších podmienok pre realizáciu svojich snov v zahraničí, nemajú všetci pedagógovia vo svojej „ponuke“ výučbu niektorého zo svetových jazykov. Nejde pritom výlučne o angličtinu, alebo nemčinu, ale aj ruštinu, francúzštinu prípadne iný zaujímavý jazyk.

Ďalej sa jednotliví pedagógovia rozlišujú na základe svojho prístupu k deťom. Poniektorí svoje poslanie ukončia po odučení hodín denne a krátko po obede začínajú svoj súkromný osobný život. Na šťastie však existujú aj pedagógovia s veľkým P, ktorí na úkor svojho voľného času vedú jednotlivé krúžky a vysvetľujú deťom iným spôsobom, ako počas vyučovania, trochu žoviálnejšou a menej zameranou na striktné dodržiavanie regúl a noriem, to čo im ich pedagogickí kolegovia nedokázali vysvetliť počas 45 minútovej hodiny. Zameriavajú svoju energiu na činnosť s deťmi a to je vlastne poslanie pravého pedagóga. Pravý pedagóg s pomyslením na školu, deti, ktoré vyučuje aj zaspáva.
Pedagógom predsa nie je dospelý jedinec stojaci pred tuctom, prípadne aj dvoma tuctami detí, ktorý vie viac, ako deti, ale nedokáže ich z akéhokoľvek dôvodu zaujať témou.
Uvedenými riadkami som chcel poukázať na to, že nie všetky problémy sú spôsobené nedostatkom finančných prostriedkov na výplaty a učebné podmienky. V tomto názore ma utvrdila aj chabá účasť na učiteľských štrajkoch po celej republike. Jednoducho aj v učiteľskom stave existujú ľudia, ktorý napriek preukázateľnému presviedčaniu zo strany jednotlivých politických strán a mimo pedagogických záujmov berú svoje povolanie, ktoré si vybrali ako poslanie a pokračovanie historického sociálneho učiteľského statusu s modernými prvkami doby . Pedagogika je v najširšej súvislosti predsa veda s deťmi, ale hlavne pre deti. A tu nastáva môj vnútorný problém, ktorý si neviem vysvetliť a pri debatách s mojimi priateľmi a známymi, aj učiteľmi. Bez akéhokoľvek zapojenia finančného faktoru, ako môže pedagóg odísť od detí zo školy a svojim spôsobom ich brať ako ochranný štít pre presadzovanie svojich záujmov. Deti boli v širšom uvažovaní na dvoch miestach naraz. Doma, lebo nebolo im dovolené ísť do školy, táto bola zatvorená a následne boli použité ako imaginárny ochranný štít pre hájenie súkromných záujmov jednotlivých pedagógov. Ani nehovorím o tom, že boli použité deti materských škôl, základných škôl, ako i stredných škôl. Teda škôl s rôznou pôsobnosťou na rôznych úrovniach zriaďovateľov. Nie je šťastné a ani etické do predvolebného boja miešať deti a ich rodičov, ktorí sa podieľajú na štrajku imaginárnou účasťou, ktorá tvorí ochrannú líniu pre presadenie súkromných zámerov pedagogickej verejnosti.
V každom povolaní sú spokojní a nespokojní zamestnanci. Mladí agresívni jedinci nahrádzajú starších kolegov a ich konzervatívne prvky práce nahrádzajú kreatívnou novou formou práce. Všade je potrebné zmiešať zázračný elixír zlatej strednej cesty, kedy sa dostáva možnosť zmeny skostnatelého konzervatívneho spôsobu práce niečím novým a kreatívnym. Nie však všetko nové má zmysel a životnosť a naopak nie všetko konzervatívne je skostnatelé a zlé. Rovnako tak treba namiešať vyhovujúci zázračný elixír ľudského personálu, aby práca v kolektíve bola nie len kvantitatívna, ale aj efektívna .
Na záver tohto môjho prejavu názorov dúfam, že som nikoho neurazil a nenahneval, ale ani učiteľský stav nemá patent na absolutórium a je úplne jednoznačné , že všetok humbuk posledných týždňov nebol iba o peniazoch, ale bolo v nich zainteresovaných veľa faktorov, známych i doteraz neznámych.
Nič na tomto svete nie je biele a čierne, okrem šachovnice, postupom času sa všetky veci vyfarbia.

Talianske manželstvo – prípadná pravicová vláda vedená Sulíkom.

15.03.2016

V medziach parlamentnej demokracie platí pravidlo, ktoré jemne nazvem hazardérskym slovníkom: vo voľbách rozdáva občan také karty, s ktorými následne zvolení politici budú hrať nastávajúce viac »

Práca každodenná, práca kvalifikovaná.

04.03.2016

Práca každodenná, práca kvalifikovaná. Minulý týždeň médiami prehrmela informácia o tom ako vláda, menovite jej predseda podpísal s firmou RKN Global Europe memorandum o porozumení, na základe viac »

Štát ako dobrý, alebo zlý hospodár

18.01.2016

Štát ako dobrý, alebo zlý hospodár – hodnotenie niektorých výsledkov vládnutia za rok 2015. Ako človek majúci už niečo odžité, trávim svoje dni celkom pokľudným spôsobom života. viac »

plavčan

OĽaNO plánuje odvolávať Plavčana, ak sa Danko nevzdá ministerstva školstva

25.07.2017 12:18

Hnutie OľaNO vyzýva predsedu SNS Andreja Danka, aby sa strana vzdala rezortu školstva pre závažné zlyhania v riadení eurofondov na vedu a výskum.

polícia, hodnotenie

Patrí väčšina policajtov medzi elitu?

25.07.2017 12:00

Viac ako tri štvrtiny policajtov pracujú na elitnej úrovni. Až 86 % dostalo známku výborná alebo veľmi dobre. Vyplýva to z ich hodnotenia za vlaňajší rok, ktoré púšťa vedenie polície do ostrej prevádzky.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

Piťo sa vzdal obnovy konania v jeho prípade

25.07.2017 11:50

Odsúdený Juraj Ondrejčák známy ako Piťo vzal späť svoju sťažnosť proti zamietnutiu obnovy konania. Uvádza to na svojej internetovej stránke Najvyšší súd SR.

Miroslav Kočan, všeobecná zdravotná poistovna

Všeobecná zdravotná poisťovňa očakáva lepší hospodársky výsledok

25.07.2017 11:21

Doterajšie výsledky hospodárenia VšZP naznačujú, že strata plánovaná na rok 2017 v sume 197,22 milióna eur bude pravdepodobne nižšia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 13022x
Priemerná čítanosť článkov: 2170x

Autor blogu

Kategórie