Učiteľ – poslanie alebo práca

Učiteľ bol vždy chápaný ako nositeľ inteligencie a rozumnosti. V minulosti snáď preto, lebo učil deti čítať a písať a vedel diametrálne viac ako bežný človek, ktorý ťažko pracoval, aby uživil rodinu. Pán učiteľ bol v mysliach detí uznávaný a neraz, keď synátor, ale dcérenka pri návrate zo školy začínali svoje rozprávanie slovami „ Mami pán učiteľ nám hovoril …“ takto si získaval status učiteľa stavovskú úctu aj u rodičov.
Dnes však statusové spoločenské postavenie nie je také, ako bolo v minulosti. V období zmien a prehodnotenia spoločenského rebríčka aj tieto hodnoty boli postihnuté devalváciou hodnôt a postavení.
Pedagogická fakulta je považovaná verejnosťou za jednu z najjednoduchšie absolvovateľnú vysokú školu pre zisk vysokoškolského titulu. Následne pre život sa aplikuje spôsob voľnej ruky trhu a jednotlivého životného šťastia jednotlivcov. Nechcem žiadnym spôsobom devalvovať pozíciu učiteľa, ale podľa môjho názoru dochádza k štiepeniu už v učiteľskom stave ako takom. Učiteľ vyučujúci na škole základné predmety ako je matematika a fyzika, prípadne chémia má rovnaké podmienky vyučovania a často aj podmienky na prípravu, ako je učiteľ vyučujúci výtvarnú výchovu a hudobnú výchovu, poprípade telesnú výchovu, alebo informatiku. Výrazný nepomer vzniká v tom, že v dnešnej dobe otvorených hraníc a občasne lepších podmienok pre realizáciu svojich snov v zahraničí, nemajú všetci pedagógovia vo svojej „ponuke“ výučbu niektorého zo svetových jazykov. Nejde pritom výlučne o angličtinu, alebo nemčinu, ale aj ruštinu, francúzštinu prípadne iný zaujímavý jazyk.

Ďalej sa jednotliví pedagógovia rozlišujú na základe svojho prístupu k deťom. Poniektorí svoje poslanie ukončia po odučení hodín denne a krátko po obede začínajú svoj súkromný osobný život. Na šťastie však existujú aj pedagógovia s veľkým P, ktorí na úkor svojho voľného času vedú jednotlivé krúžky a vysvetľujú deťom iným spôsobom, ako počas vyučovania, trochu žoviálnejšou a menej zameranou na striktné dodržiavanie regúl a noriem, to čo im ich pedagogickí kolegovia nedokázali vysvetliť počas 45 minútovej hodiny. Zameriavajú svoju energiu na činnosť s deťmi a to je vlastne poslanie pravého pedagóga. Pravý pedagóg s pomyslením na školu, deti, ktoré vyučuje aj zaspáva.
Pedagógom predsa nie je dospelý jedinec stojaci pred tuctom, prípadne aj dvoma tuctami detí, ktorý vie viac, ako deti, ale nedokáže ich z akéhokoľvek dôvodu zaujať témou.
Uvedenými riadkami som chcel poukázať na to, že nie všetky problémy sú spôsobené nedostatkom finančných prostriedkov na výplaty a učebné podmienky. V tomto názore ma utvrdila aj chabá účasť na učiteľských štrajkoch po celej republike. Jednoducho aj v učiteľskom stave existujú ľudia, ktorý napriek preukázateľnému presviedčaniu zo strany jednotlivých politických strán a mimo pedagogických záujmov berú svoje povolanie, ktoré si vybrali ako poslanie a pokračovanie historického sociálneho učiteľského statusu s modernými prvkami doby . Pedagogika je v najširšej súvislosti predsa veda s deťmi, ale hlavne pre deti. A tu nastáva môj vnútorný problém, ktorý si neviem vysvetliť a pri debatách s mojimi priateľmi a známymi, aj učiteľmi. Bez akéhokoľvek zapojenia finančného faktoru, ako môže pedagóg odísť od detí zo školy a svojim spôsobom ich brať ako ochranný štít pre presadzovanie svojich záujmov. Deti boli v širšom uvažovaní na dvoch miestach naraz. Doma, lebo nebolo im dovolené ísť do školy, táto bola zatvorená a následne boli použité ako imaginárny ochranný štít pre hájenie súkromných záujmov jednotlivých pedagógov. Ani nehovorím o tom, že boli použité deti materských škôl, základných škôl, ako i stredných škôl. Teda škôl s rôznou pôsobnosťou na rôznych úrovniach zriaďovateľov. Nie je šťastné a ani etické do predvolebného boja miešať deti a ich rodičov, ktorí sa podieľajú na štrajku imaginárnou účasťou, ktorá tvorí ochrannú líniu pre presadenie súkromných zámerov pedagogickej verejnosti.
V každom povolaní sú spokojní a nespokojní zamestnanci. Mladí agresívni jedinci nahrádzajú starších kolegov a ich konzervatívne prvky práce nahrádzajú kreatívnou novou formou práce. Všade je potrebné zmiešať zázračný elixír zlatej strednej cesty, kedy sa dostáva možnosť zmeny skostnatelého konzervatívneho spôsobu práce niečím novým a kreatívnym. Nie však všetko nové má zmysel a životnosť a naopak nie všetko konzervatívne je skostnatelé a zlé. Rovnako tak treba namiešať vyhovujúci zázračný elixír ľudského personálu, aby práca v kolektíve bola nie len kvantitatívna, ale aj efektívna .
Na záver tohto môjho prejavu názorov dúfam, že som nikoho neurazil a nenahneval, ale ani učiteľský stav nemá patent na absolutórium a je úplne jednoznačné , že všetok humbuk posledných týždňov nebol iba o peniazoch, ale bolo v nich zainteresovaných veľa faktorov, známych i doteraz neznámych.
Nič na tomto svete nie je biele a čierne, okrem šachovnice, postupom času sa všetky veci vyfarbia.

Talianske manželstvo – prípadná pravicová vláda vedená Sulíkom.

15.03.2016

V medziach parlamentnej demokracie platí pravidlo, ktoré jemne nazvem hazardérskym slovníkom: vo voľbách rozdáva občan také karty, s ktorými následne zvolení politici budú hrať nastávajúce volebné obdobie. Po vyhodnotení výsledkov volieb prirodzene predseda najsilnejšej politickej strany dostáva mandát od [...]

Práca každodenná, práca kvalifikovaná.

04.03.2016

Práca každodenná, práca kvalifikovaná. Minulý týždeň médiami prehrmela informácia o tom ako vláda, menovite jej predseda podpísal s firmou RKN Global Europe memorandum o porozumení, na základe ktorého vznikne približne 1200 pracovných miest predovšetkým pre vysokoškolákov. Následne som si v poslednú predvolebnú nedeľu vypočul názory, že súčasná vláda SR [...]

Štát ako dobrý, alebo zlý hospodár

18.01.2016

Štát ako dobrý, alebo zlý hospodár – hodnotenie niektorých výsledkov vládnutia za rok 2015. Ako človek majúci už niečo odžité, trávim svoje dni celkom pokľudným spôsobom života. Každý deň je popretkávaný maličkosťami, ktoré oddeľujú utorok od štvrtku, prípadne pondelku. Na základe týchto maličkostí si dokáže človek pamätať, aký bol deň aj do [...]

Tomáš Drucker

Elektronické maturity budú povinné, no asi nie pre všetkých od začiatku, tvrdí Drucker

04.01.2025 12:17

Po novom budú študenti sedieť za počítačom a vypĺňať odpovede tam.

Tusk

Pravicový kandidát na poľského prezidenta by mohol zničiť Európu, vyhlásil premiér Tusk

04.01.2025 12:12

Tusk varoval, že prezidentský kandidát Karol Nawrocki by sa mohol v prípade svojho víťazstva vo voľbách stať spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina.

COP28, Dubaj, klimatický samit

BBC: Sedem jednoduchých krokov, ako spomaliť klimatické zmeny. Ako prispieť k záchrane Zeme?

04.01.2025 11:45

Od konzumácie rastlinných potravín cez zníženie počtu letov až po nákupy oblečenia z druhej ruky.

Tomiko Itookaová, najstaršia osoba

Zomrela najstaršia osoba na svete, Japonka Tomiko Itookaová sa dožila neuveriteľných 116 rokov

04.01.2025 11:05

Itookaová sa stala najstarším žijúcim človekom v Japonsku v decembri 2023.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 19995x
Priemerná čítanosť článkov: 3333x

Autor blogu

Kategórie