Práca každodenná, práca kvalifikovaná.

Práca každodenná, práca kvalifikovaná.

Minulý týždeň médiami prehrmela informácia o tom ako vláda, menovite jej predseda podpísal s firmou RKN Global Europe memorandum o porozumení, na základe  ktorého vznikne približne 1200 pracovných miest predovšetkým pre vysokoškolákov. Následne som si v poslednú predvolebnú nedeľu vypočul názory, že súčasná vláda SR nepriamo núti vysokoškolákov, aby odchádzali do zahraničia za zárobkom. Tento moment ma podnietil k tomu, aby som sa k tejto téme vyjadril v nasledovných riadkoch.

Každému je úplne jasné, že naše vysoké školstvo je predimenzované a mnoho absolventov skončí v evidencii na Úrade práce, alebo v prípade tých multifunkčných, budú pracovať v inej oblasti, v akej skončili vysokú školu. Migrácia absolventov v rámci Schengenu je úplne prirodzená. Za povšimnutie stojí sledovanie štatistiky, koľko absolventov a akademikov univerzít Beneluxu je zaradených do francúzskeho, nemeckého, dánskeho, prípadne španielskeho pracovného procesu. Pohnútky k takémuto kroku sú úplne prirodzené a to je poznávanie iného prostredia, poznávanie iného sveta, alebo ako to funguje v iných krajinách ako je domovina. Poznávanie nového systému práce a nového prostredia sa javí pri „ akademickej migrácií “ najsilnejšími faktormi. Fínske univerzity sú držiteľmi ocenenia najlepšieho vzdelania severských krajín, zabezpečujú kvalitu na pracovných trhoch po celej severnej časti Európy, dokonca sa presadzujú na britskom pracovnom trhu, kde ako mnohí naši spoluobčania vedia, že sa presadiť nie je úplne najjednoduchšie v zmysle mentálneho britského konzervatizmu.

V posledných dvadsiatich rokoch vznikla podmienka pre Slovensko, ktorá spočívala vo vytvorení väčšieho množstva univerzít a vysokých škôl. Túto úlohu sme síce splnili, ale neviem, či sme to s aktivitou neprehnali. Jednoducho povedané, neviem či je správne, aby bola na našom malom Slovensku v každom krajskom meste univerzita a vo všetkých väčších mestách fakulty a detašované pracoviská polo, alebo celosúkromného charakteru. Takéto vysoké školstvo produkuje množstvo manažérov, politológov a všetkého možného. Kde je však odborná, profesná kvalita…??? Tá sa stratila v kvantite davu absolventov. V myšlienke, že neviditeľná ruka trhu vyselektuje plevy od kukurice, schopného a praktického jednotlivca od osoby, ktorá je úplne nepoužiteľná v praxi, akademici rozšírili oká siete, v ktorej mal byť nepoužiteľný jedinec zachytený a nepustený ďalej. Realita býva krutá, to uznávam a aj takéto riešenie je kruté a drastické. Ale pri prihláške na vysokú školu sa nikto nepýta na vôľu rodičov, ale chuť a entuziazmus a snahu jedinca, ktorý chce svoje vzdelanie neustále zvyšovať a zlepšovať.

V druhom rade si myslím, že žiadna iná škola nepripraví jedinca do života a práce tak ako vysoká škola. V znení uvedeného ma napadá kacírska myšlienka, ktorá spočíva v obmedzení externého štúdia niektorých špecifických oblastí, ako je napríklad právo, alebo zdravotníctvo, prípadne iné špecifické odbornosti. V minulosti mali advokáti a sudcovia, ako významná skupina právnického personálneho substrátu svoje uznávané postavenie v spoločnosti. Jednotlivými nekvalitnými rozhodnutiami jedincov nastala súčasná situácia, kedy stavovské orgány sprísňujú podmienky pre získanie oprávnenia na advokátsku činnosť, prípadne sudcovský rád. Naši starí rodičia považovali advokáta za zbytočného, lebo vždy sa dohodli a počas svojho života nikdy nepotrebovali ani advokáta a ani sudcu. Dnes je pri využití práva na ochranu čohokoľvek pozícia advokáta, alebo sudcu takmer nevyhnutná. Podmienky života sa zmenili, zmenilo sa aj myslenie a názory ľudí. Naši predkovia boli vo svete známi ako odborníci a pracanti. Slovák, ktorý prišiel do Ameriky s kladivom a klincami postavil most. Všeobecné vzdelanie a pracovitosť viedla veľa ľudí k mapám, aby sa pozreli, kde sa nachádza Československo, odkiaľ pochádza ten pán, ktorý dokáže všetko a lacno opraviť. Dnes už je táto doba definitívne preč. Máme manažérov, ktorí dokonale naplánujú postup A, ale nedokážu predvídať postup B a C, ktorý k celkovému výsledku je nevyhnutný.

paneuropauni

Systém školstva, základného, stredného, odborného a aj vysokého potrebuje zmenu, v niektorých prípadoch je nevyhnutná radikálna zmena, ktorej výsledky bude možné vidieť až po uplynutí niekoľkých rokov, prípadne jednej generácie. Reformy v školstve tak ako nám to dnes, aj zajtra všetci sľubujú sú komplikované, obtiažne, náročné a niekedy pre jednotlivých zanietencov môžu mať aj samodeštrukčné a devastačné následky. Napriek tomu ich je potrebné pre našich nasledovníkov vykonať. K reformám, však treba sa postaviť spôsobom, kedy bude všetkým jasný cieľ a cesta k cieľu bude výsledkom kompromisu účastníkov. Potrebná stabilita a zbytočné nemenenie podmienok a nárokov je rovnako nevyhnutná, ako je názorová stabilita, ktorá zabezpečí to, že každá vláda nebude mať v pláne jednotlivé reformy školstva robiť každé 4 roky.

V súčasnosti prebieha reforma stredného odborného školstva, kedy „niekto“ už prišiel na to, že komín nevymetie vyštudovaný manažér ľudských zdrojov, tzv. HR manager, ale dobrý kominár, ktorý zbiera všetky utrhnuté gombíky po chodníkoch, je v tomto prípade na nezaplatenie. Nie všetko vyrieši neviditeľná ruka trhu. Keby si chcel niekto pozrieť detailne, ako má stredné odborné školstvo vypadať, tak nech sa ide pozrieť do Podbrezovej, kde podnikateľský subjekt sa pred rokmi rozhodol vychovávať si svojich vlastných zamestnancov a dnes už zásobuje aj zahraničné trhy z dôvodu, že ten kto chce v dnešnej dobe môže dosiahnuť úrovne, kedy pre zamestnávateľov nie je ľahké poskytnúť na vnútornom trhu také miesto, ktoré by zodpovedalo kvalitám jednotlivca. S počiatku to aj p. Ing. Soták mal veľmi ťažké, ale v snahe nepoľavil a neznížil svoju cieľovú latku, a tak dnes môže byť vzorom pre každého podnikateľa, ktorý rozmýšľa o vzniku niečoho podobného.

Na záver si dovolím jednu myšlienku, ktorú keď čitateľ pochopí, tak nebude si myslieť, že ten, kto odíde do zahraničia, je utečenec. Ak by som mohol vrátiť čas, chcel by som porozprávať Milanovi Rastislavovi Štefánikovi dnešný svet. Potom by som bol už iba zvedavo ticho, čo mi on povie.

Talianske manželstvo – prípadná pravicová vláda vedená Sulíkom.

15.03.2016

V medziach parlamentnej demokracie platí pravidlo, ktoré jemne nazvem hazardérskym slovníkom: vo voľbách rozdáva občan také karty, s ktorými následne zvolení politici budú hrať nastávajúce volebné obdobie. Po vyhodnotení výsledkov volieb prirodzene predseda najsilnejšej politickej strany dostáva mandát od [...]

Učiteľ – poslanie alebo práca

08.02.2016

Učiteľ bol vždy chápaný ako nositeľ inteligencie a rozumnosti. V minulosti snáď preto, lebo učil deti čítať a písať a vedel diametrálne viac ako bežný človek, ktorý ťažko pracoval, aby uživil rodinu. Pán učiteľ bol v mysliach detí uznávaný a neraz, keď synátor, ale dcérenka pri návrate zo školy začínali svoje rozprávanie slovami „ Mami pán učiteľ nám [...]

Štát ako dobrý, alebo zlý hospodár

18.01.2016

Štát ako dobrý, alebo zlý hospodár – hodnotenie niektorých výsledkov vládnutia za rok 2015. Ako človek majúci už niečo odžité, trávim svoje dni celkom pokľudným spôsobom života. Každý deň je popretkávaný maličkosťami, ktoré oddeľujú utorok od štvrtku, prípadne pondelku. Na základe týchto maličkostí si dokáže človek pamätať, aký bol deň aj do [...]

Tomáš Drucker

Elektronické maturity budú povinné, no asi nie pre všetkých od začiatku, tvrdí Drucker

04.01.2025 12:17

Po novom budú študenti sedieť za počítačom a vypĺňať odpovede tam.

Tusk

Pravicový kandidát na poľského prezidenta by mohol zničiť Európu, vyhlásil premiér Tusk

04.01.2025 12:12

Tusk varoval, že prezidentský kandidát Karol Nawrocki by sa mohol v prípade svojho víťazstva vo voľbách stať spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina.

COP28, Dubaj, klimatický samit

BBC: Sedem jednoduchých krokov, ako spomaliť klimatické zmeny. Ako prispieť k záchrane Zeme?

04.01.2025 11:45

Od konzumácie rastlinných potravín cez zníženie počtu letov až po nákupy oblečenia z druhej ruky.

Tomiko Itookaová, najstaršia osoba

Zomrela najstaršia osoba na svete, Japonka Tomiko Itookaová sa dožila neuveriteľných 116 rokov

04.01.2025 11:05

Itookaová sa stala najstarším žijúcim človekom v Japonsku v decembri 2023.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 19998x
Priemerná čítanosť článkov: 3333x

Autor blogu

Kategórie